Kazimierz Deyny

Gdyby żył, obchodziłby dzisiaj 73. urodziny. Mowa o legendarny zawodnik Legii Warszawa i reprezentacji Polski Kazimierz Deyna. Nasz związek ZPKP-PASA od 30 lat organizuje w sierpniu na wschodnim wybrzeżu USA turniej piłkarski o Memoriał Kazimierza Deyny jest to chyba najstarszy na świecie taki turniej ku pamięci wybitnego sportowca.

Kilka faktów o Kazimierzu Deynie

Deyna w zespole Legii spędził 12 lat, rozegrał 390 spotkań i strzelił 141 goli. Z Legią dwukrotnie został mistrzem Polski oraz zdobył krajowy puchar. W reprezentacji Polski wystąpił w 97 meczach, 41-krotnie pokonując bramkarzy rywali.

Piłkarskiego rzemiosła uczył się w lokalnym ZKS-ie Włókniarz Starogard Gdański. Pierwszym trenerem Deyny był Henryk Piotrowski.

Jeszcze przed ukończeniem 20. roku życia wyjechał do Łodzi, do swojego brata Henryka. Rozpoczął wówczas treningi z Łódzkim Klubem Sportowym. Jego kariera nie trwała tam jednak długo. Deyna zdążył rozegrać tylko jedno oficjalne spotkanie w barwach ŁKS-u, po czym trafił do Warszawy

W stolicy trafił na czeskiego trenera Jaroslava Vejvodę. Szkoleniowcew w Legii był Jaroslav Vejvoda u którego Deyna zadebiutował Po debiutanckim meczu Deyny z Ruchem Chorzów Vejvoda nie przesadzał z pochwałami.

Pierwsze mistrzostwo kraju Deyna zdobył z Legią w 1969 roku. Drugie dołożył rok później. W 1973 do tych sukcesów dołożył Puchar Polski. Wielkie triumfy odnosił też w barwach narodowych. W reprezentacji zadebiutował 24 maja 1968 na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w wygranym 8:0 meczu przeciwko reprezentacji Turcji.

W reprezentacji Polski zdobył złoto olimpijskie w 1972 roku na turnieju w Monachium, gdzie z dziewięcioma golami został też królem strzelców. W 1974 roku wywalczył trzecie miejsce na mistrzostwach świata w RFN.

Był graczem mającym ogromny wpływ na grę drużyny narodowej. Gdy Johan Cruyff przyjechał do Polski w 1989 roku jako trener Barcelony, powiedział o Deynie: “Jeśli Holandia miała kłopoty w meczach z Polską, to przede wszystkim dlatego, że grał u was Deyna. Ktoś taki jak on potrafił kilkoma genialnymi podaniami pchnąć do przodu nie tylko swoją drużynę, ale i futbol”.

W 1978 roku wyjechach do Angli grał trzy sezony w Menchasterze City strzelając 12 goli. Od 1981 do 1987 roku Deyna reprezentował Amerykański klub San Diego Soccer w którym wystąpił w 256 meczach i zobył dla tej drużyny 152 bramki.

Deyna zginął w wypadku samochodowym 1 września 1989 roku w San Diego w Californii.

                                                                     Foto: Unveiled on October 25, 2015, the colourful monument had come within a whisker of being lost forever after it was removed by labourers engaged in nearby construction work.Kalbar/TFN