31 urodziny ZPKP

6 maja 1989 roku z inicjatywy Wojciecha Ziębowicza i Tadeusza Suchodolskiego pwałany został Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich w USA (ZPKP-PASA), który obchodzi 31-urodziny. Tak tak to juź 31 lat mineło jak na amerykańskiej ziemi spotykają się polonijne druźyny i działacze w turniejach piłkarskich i innych imprezach organizowanych przez polonijnych pasionatów piłki noźnej z ZPKP-PASA.

W ubiegłym roku obchodziliśmy 30-lecie związku któremu towarzyszyły róźne imprezy turnieje czy Bankiet 30-lecia a XXIX turniej o Memorial Kazimierza Deyny zgromadził tlumy kibiców ,na stadionie w Garfield został rozegrany mecz pomiędzy drużyną Tomasza Adamka a Adama Kownackiego, na turnieju gościli reperterzy TVP.

W tym roku ma się odbyć 30-ty jubileuszowy turniej piłkarski o Mem. Kazimierza Deyny 23 sierpnia w Garfield ale ze względu na sytuacje z covid-19 na dzień dzisiejszy nie jest wiadomo czy dojdzie do skutku.

,,Od słów przeszliśmy do czynów. Pierwsze założycielskie zebranie odbyło się 6 maja w Polskim Domu Narodowym „Cracovia” w Wallington NJ. Na spotkanie przybyli przedstawiciele 9 polonijnych klubów Orzeł Filadelfia, Cracovia Wallington, Wisła Garfield, Polonia Greenpoint, Polonia Hardford, Falcon Somerville, Olimpic Clifton, ZPA Perth Amboy, Orzeł Yonkers. Zebranie było bardzo interesujące i rzeczowe. Odnośnie nazwy nowej organizacji najbardziej do gustu przypadła ta zaproponowana przez prezesa Polonii Hardford, Władysława Guziewicza, Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich w USA.

Pierwszy historyczny Zarząd tworzyli: Prezes Tadeusz Suchodolski (Orzeł Filadelfia), Vice Prezesi Władysław Guziewicz (Polonia Hardford), Wojciech Ziebowicz (SportReview), Piotr Oczkowski (Wisła Garfield), Skarbnik” Edward Cieśla (Wisła Garfield, Falcon Somerville), Sekretarz Generalny Lucyna Ostrzycka (ZPA Perth Amboy), Sekretatz Protokołowy Zbigniew Glanowski (Cracovia Wallington).......

W skład szerokiego Zarządu Związku weszli przedstawiciele wszystkich polonijnych klubów”. Tak ten pamiętny dzień relacjonował Wojtek Ziębowicz.

Historia ZPKP-PASA