Relacja z Memoriału Deyny

Memoriał Kazimierza Deyny organizowany jest w New Jersey od roku 1990 przez Związek Polonijnych Klubów Piłkarskich. Tegoroczny, który miał się odbyć 22 sierpnia, ale ostatecznie odbył się 29 sierpnia, przeszedł do historii jako udany pod względem sportowym i organizacyjnym. Opis turnieju pióra Wojciecha Ziębowicza.

Relacje z najważniejszego wydarzenia w polonijnej piłce nożnej w USA w roku 2021 rozpocznę nie od wydarzeń boiskowych, a od części oficjalnej, która była i jest bardzo ważnym elementem każdego turnieju.

Wyrazy uznania dla działaczy i piłkarzy polonijnych

Hymn polski i amerykański odśpiewała Dorota Flisikowska z Linden, NJ. W imieniu prezesa ZPKP Piotra Gołąbka, który wyjechał w tym okresie na pewien czas do Polski, wszystkich przywitał wiceprezes Zbigniew Żelazowski. Następnie wszyscy obecni minutą ciszy uczcili pamięć Kazimierza Deyny oraz wszystkich piłkarzy, działaczy i sponsorów polonijnej piłki, którzy odeszli od nas na zawsze.

Jako pierwsza głos zabrała Jadwiga Kopala – Wielka Marszałek tegorocznej Parady Kazimierza Pułaskiego. Pogratulowała organizatorom i pozdrowiła wszystkich piłkarzy, kibiców i jednocześnie zaprosiła na Paradę Pułaskiego, która odbędzie się w niedzielę, 3 października 2021 roku.

Wielka Marszałek Jadwiga Kopala i wicekonsul Stanisław Starnawski z najmłodszymi uczestnikami konkursów piłkarskich

Daniel Gołąbek – działacz ZPKP, który piastuje w mieście funkcję dyrektora do spraw sportu, rekreacji i parków, przedstawił radnych miasta Garfield. Obecni byli: burmistrz (major) Richard Rigoglioso, wiceburmistrz Joe Delaney oraz członkowie rady miasta Alejandina Banch i Paweł Maślag. Major Rigogolioso, rozpoczynając swoje przemówienie, pozdrowił wszystkich po polsku. Podziękował organizatorom za przeprowadzenie wspanialej imprezy sportowej w Garfield. Życzył wszystkim piłkarzom dalszych sukcesów i stwierdził, że miasto Garfield w przyszłym roku ponownie zaprasza polonijnych piłkarzy na kolejny, tak dobrze zorganizowany turniej. Jednocześnie podziękował Klubowi Sportowemu Wisła, że tyle dobrego robi dla tutejszej młodzieży.

Bożenna Żelazowska i Daniel Gołąbek oraz członkowie władz miasta Garfield: członkini rady miasta Alejandina Banch, wiceburmistrz Joe Delaney, burmistrz Richard Rigoglioso
i radny Paweł Maślag

Kolejnym mówcą był Antoni Trzaskowski – były piłkarz Legii Warszawa, w USA piłkarz i trener Polonii Greenpoint. Ciepło i serdecznie wspominał długoletniego przyjaciela z boiska Kazimierza Deynę.

Następnie głos zabrali: znani bokserzy Tomasz Adamek i Adam Kownacki oraz gość specjalny Patryk Klimala, piłkarz NY Red Bulls. Najważniejszym punktem części oficjalnej było wystąpienie wicekonsula Stanisława Starnawskiego. Odczytał on listy z Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz z Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego adresowane do organizatorów turnieju oraz piłkarzy. Sekretarz stanu Adam Kwiatkowski

Na zakończenie wszyscy honorowi goście wręczali puchary dla zwycięzców turnieju. Tym razem puchary za zwycięstwo pojechały za rzekę Hudson, do Nowego Jorku.

Ciężko wywalczone zwyciestwa

W kategorii Open w meczu finałowym zespół Polonii NY zmierzyła się z Wisłą Garfield. W regulaminowym czasie mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 0:0. Rzuty karne lepiej strzelali piłkarze Polonii, którzy ostatecznie wygrali 7:6.

Puchar z rąk konsula Stanisława Starnawskiego odebrał sam prezes Polonii Michał Siwiec, który był bardzo szczęśliwy, że jego drużyna wygrała jubileuszowy turniej.

Drugie miejsce zajęła Wisła Garfield, a trzecie Stal Mielec New York. Najlepszym bramkarzem turnieju uznany został Tadeusz Starzyński z Polonii NY, a najlepszym zawodnikiem Konrad Nowowiejski również z Polonii NY.

Pierwsze miejsce w kategorii Over 40, po raz drugi z rzędu, wywalczyli piłkarze Poloneza NY, którzy w finale pokonali Wisłę Garfield 1:0. Bramkę strzelił Michał Kielczewski.

Zespół Polonez New York, zwycięzcy w kategorii Over 40

Na trzecim miejscu zameldowali się piłkarze ZPA Perth Amboy. Puchar z rąk Wielkiej Marszałek Parady Kazimierza Pułaskiego Jadwigi Kopali odebrał manager drużyny Jerzy Jankowicz, który dedykował to zwycięstwo pierwszemu prezesowi Poloneza śp. Edwardowi Stolarkowi i koledze z drużyny śp. Tomaszowi Pająkowi. Jednocześnie zaprosił wszystkich do udziału w zabawie sportowej z okazji 40-lecia istnienia klubu, która odbędzie się w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove w sobotę, 16 października 2021 roku. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 516-435-6683 (Stanisław) lub 917-709-2667 (Paweł).

Puchar za drugie miejsce z rąk majora miasta Garfield Richarda Rigoglioso odebrał prezes Wisły Dariusz Wesołowski. Trzecie miejsce zajęła drużyna ZPA Perth Amboy. Wręczone zostały również plakietki uznania dla: Zbigniewa Żelazowskiego – długoletniego prezesa ZPKP, Eugeniusza Kozaka – długoletniego i najlepszego w historii organizacji sponsora, Bartosza Bieleckiego – sponsora i działacza, Jerzego Krupiarza – sędziego z Los Angeles, Jana Karlaka – założyciela i długoletniego managera drużyny Krakus Parsippany.

Specjalną plakietką uznania od ZPKP i Klubu Sportowego Wisła został uhonorowany Zbigniew Krawczyk – długoletni piłkarz, oddany działacz, obecny prezes Korporacji Wisła.

Turniej rozpoczął sięo godzinie 8:30 rano

Mecze rozgrywane były na trzech boiskach. W kategorii Open, po raz pierwszy w historii w turnieju, wzięły udział tylko 4 drużyny. W ostatniej chwili wycofała się z turnieju Olympia Stamford. Nie było też drużyny z Chicago. W poprzednią niedzielę, 22 sierpnia, podczas ulewnego deszczu Wisłoka Chicago grała z reprezentacją stanu New Jersey. Mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 6:1, ale piłkarze Wisłoki wrócili do Chicago ze specjalnym pucharem za zajęcie drugiego miejsca w turnieju.

Mecze rozgrywane były systemem każdy z każdym, a w finale zmierzyły się dwie pierwsze drużyny.

Finaliści w kategorii Open: Polonia New York (w szarych koszulkach) oraz Wisła Garfield

Wyniki

Wisła Garfield – Stal 0:2

Polonia NY – Polonia Wallington 3:1

Polonia Wallington – Wisła 1:2

Polonia NY – Stal NY 3:0

Stal – Polonia Wallington 1:5

Wisła – Polonia NY 2:1

Tabela

1. Polonia NY 6 pkt. 7:2

2. Wisła Garfield 6 pkt. 4:4

3. Polonia Wallington 3 pkt. 7:6

4. Stal Mielec 3pkt. 3:8

Finał

Polonia NY – Wisła Garfield 0:0

W rzutach karnych 8:7 wygrała Polonia

Skład zwycięskiej drużyny: Tadeusz Starzyński, Nick Kovalenko, Łukasz Bieleń, Konrad Nowowiejski, Chicke Ekelu, Józef Bujniak, Myles Pindus, Derek Stivens, Antoine, Mauricio Aquilera, Rafał Stefek, Justin Pertiera, Corey, Marcin Kulak, Radosław Kucharski. Trener: Marcin Kulak. Prezes: Michał Siwiec

W meczu o trzecie miejsce Stal Mielec NY wygrała z Polonią Wallington rzutami karnymi.

W kategorii Over 40 osiem drużyn rywalizowało w dwóch grupach eliminacyjnych. Zwycięzcy grup zmierzyli się w meczu finałowym, natomiast zespoły z drugiego miejsca zagrały o trzecie miejsce w turnieju.

Grupa A

Polonia NY – ZPA 0:0

Wisła – Jan Paweł II Linden 5:1

Wisła – Polonia NY 1:0

ZPA Perth Amboy – Jan Paweł II Linden 4:2

ZPA Perth Amboy – Wisła 0:1

Polonia NY – Jan Paweł II Linden 2:0

Tabela grupy A

1. Wisła 9 pkt. 7:1

2. ZPA 4 pkt. 4:3

3. Polonia NY 4 pkt. 2:1

4. Jan Paweł II Linden 0 pkt. 3:11

Grupa B

Belveder – Ukrainians 4:0

Polonez NY – Stal Mielec NY 1:0

Belveder – Polonez NY 1:0

Ukrainians – Stal NY 1:5

Belveder – Stal NY 4:3

Polonez NY – Ukrainians 3:0

Tabela grupy B

1. Polonez NY 9 pkt. 7:1

2. Belveder 6 pkt. 9:6

3. Stal Mielec NY 3 pkt. 8:3

4. Ukrainians 0 pkt 1:12

Finał

Polonez – Wisła 1:0

Bramka: Michał Kielczewski.

Skład Poloneza: Adam Janowski, Zbigniew Wojtowicz, Ireneusz Zagrobelny, Paweł Majewski, Daniel Razik, Artur Bielawski, Sławomir Jaworski, Michał Kielczewski, Jerzy Jankowicz, Krzysztof Szozda, Adam Piechota, Grzegorz Kaplan, Andrzej Paton, Dariusz Kaczorowski, Grzegorz Panek, Leszek Radomski.

Piłkarze Poloneza sprawili wspaniały prezent swojemu trenerowi i menadżerowi Jerzemu Jankowiczowi, który w tym dniu obchodził 45 urodziny. Jurek – 100 lat!!! Trzymaj tak dalej. W meczu o trzecie miejsce ZPA wygrało z Belvederem rzutami karnymi 4:2.

Tym razem dopisała pogoda oraz kibice

Bacznym obserwatorem turnieju był długoletni kibic polonijnej piłki Józef Burak, który pamięta pierwszy turniej z roku 1990. Podkreślił, że poziom meczów tegorocznego turnieju był na bardzo wysokim poziomie, a cały turniej został świetnie zorganizowany.

Zbigniew Żelazowski z 14-letnimi piłkarkami Wisły, które pracowały społecznie
na rzecz turnieju

Dopisała pogoda oraz kibice. Wszyscy czekali na towarzyski mecz Kownacki Team New York – Adamek Team New Jersey. Przypomnę, że w roku 2019 w pierwszym meczu wygrała drużyna Tomasza Adamka 4:2, ale wówczas Adam Kownacki był nieobecny, gdyż oczekiwał w szpitalu na narodziny pierworodnego syna.

Tym razem polonijny bokser z Nowego Jorku, tak jak zapowiadał przed meczem, wygrał z drużyną Tomasza Adamka NJ 5:4. Adam Kownacki praktycznie nie schodził z boiska, natomiast Tomasz Adamek tym razem nie grał zbyt długo. Gra w wykonaniu obu drużyn mogła się podobać. W zespole Tomasza Adamka zagrała Jadwiga Kopala – Wielki Marszałek tegorocznej Parady Kazimierza Pułaskiego. W meczu zagrał również gość specjalny turnieju, piłkarz NY Red Bulls Patryk Kimala, który w pierwszej połowie grał w drużynie Adama Kownackiego, a w drugiej w zespole Tomasza Adamka.

Dobrą sprawnością fizyczną i grą popisał się grający na lewej obronie w zespole NY Antoni Trzaskowski. Wszyscy uczestnicy meczu towarzyskiego podkreślali, że za rok musi być rozegrany trzeci decydujący mecz pomiędzy polskimi wybitnymi bokserami.

Podczas turnieju konkursy dla dzieci przeprowadził absolwent AWF w Krakowie, były piłkarz polonijnych drużyn Mirosław Sieńko. Jak zawsze, na turnieju obecne były panie z oddziału w Garfield Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: manager Rita Kotyńska oraz Iza Pawłowska i Małgorzata Łapińska.

Panie z oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Garfield:
manager Rita Kotyńska, Iza Pawłowska i Małgorzata Łapińska z fotografem Ryszardem Dziedzicem i Antonim Trzaskowskim – byłym piłkarzem, kolegą Kazimierza Deyny

Należy podkreślić, że w tym roku wszystkie główne nagrody, nawet indywidualne, pojechały do Nowego Jorku.

Wspaniali działacze i sponsorzy

Duże słowa uznania należą się przede wszystkim dyrektorowi turnieju Mieczysławowi Pankowi, który czuwał nad sprawnym przebiegiem wszystkich meczów oraz fotografowi ZPKP Ryszardowi Dziedzicowi.

Za ogromny wkład pracy na słowa uznania zasłużyli również działacze ZPKP: Piotr Gołąbek, Daniel Gołąbek, Zbyszek Żelazowski, Bożenna Żelazowska, Ela Czekańska, Mirosław Sieńko, Artur Kurasiewicz, Barbara i Jan Kondratowiczowie, Dariusz Wesołowski i Wojciech Ziębowicz. Na podziękowania zapracowały również 14-letnie piłkarki Wisły: Natalia Wesołowska, Ewelina Drelich, Karolina Czekańska, Martyna Kozdroń, Angelika Wawrzosiek, Tatiana Stefanco oraz Kasia Kondratowicz. Należy podkreślić, że wszyscy działacze ZPKP pracują społecznie. Podziękowania należą się również sponsorom XXX Memoriału Kazimierza Deyny. Głównym sponsorem medialnym wszystkich turniejów ZPKP (letnich i zimowych) jest od początku „Nowy Dziennik”.

Od kilku lat największym sponsorem wszystkich imprez organizowanych przez ZPKP jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Tegoroczny turniej sponsorowali również: Barts Painting – Bart Bielecki, Eugeniusz Kozak, ABF Enviromental – Sylwia i Marcin Bielawscy, Piast Deli – Marcin Rybak, J&Kitchen Cabinets – Edyta Musiał, Kazimierz Mroczek, Thera Physical, Arco – Eryk Baginski, PL Electric – Daniel Palka, Halina Bortnicka, Pierogi Babuni – Alfred Lemański, Renaissance Painting – Wojciech Ziębowicz, Aga’s Custom Party and Catering – Agnieszka Bielecki, Professional Construction Group of New Jersey – Sławomir Przestrzelski, Akpol Construction – Krystian Szteke, Comfi Breakfast Lunch – Jacek Mastalerczyk, The Sherwin Williams Co – Gene Ronkiewicz, Bacik – właściciel Sławomir Górecki i menadżer Piotr Majcherczyk, Banaś Bakery (Grażyna i Zenon Banaś), Małgorzata Kałuża i Janusz Marciniak.

Autor: Wojciech Ziębowicz